Bussen på Den Nye Friskole

Vi er meget glade for, at vi har vores egen bus. Det giver os muligheder for fx. at tage på ekskursioner på fag- og fordybelsesdage.

Desuden kører den fast rute hver morgen til skole og hver eftermiddag efter skole, hvor elever samles op og afleveres ved faste stoppesteder.

Betaling af buskort sker på skolens konto som er : 7915-1181884

 

Busrute gældende Jan. 2020

Om morgenen vil der være buskørsel efter nedenstående plan:

Hjortebroskolen, busholdeplads – retning centrum – 07.23

Grønningen, busholdeplads øst for Vandlingvej – 07.26

Hertug Hans Plads, busholdeplads – 07.28

Søsportscenter, busholdeplads – 07.30

Erlevvej ved nr. 62 – 07.33

Kalmar Gårdvej v. stien til Kalmargårdparken,  busholdeplads – 07.40

Marstrup Bygade v. købmanden, busholdeplads – 07.42

Den Nye Friskole – 07.51

 

Eftermiddagsruten er således:

Mandag, Torsdag, Fredag:

Afgang fra Den Nye Friskole – 13.40

Hoptrup Hovedgade 7C, ud for grillbaren – 13.44

Marstrup købmand, (modsat side) busholdeplads – 13.51

Kalmar Gårdvej v. stien til Kalmargårdparken, busholdeplads – 13.53

Erlevvej 62, (modsat side) – 14.00

Søsportscenter, busholdeplads – 14.02

Hertug Hans Plads, busholdeplads – 14.04

Grønningen, busholdeplads øst for Vandlingvej – 14.06

Hjortebroskolen , busholdeplads – 14.09

 

Tirsdag, Onsdag:

Afgang fra Den Nye Friskole – 14.25

Hoptrup Hovedgade 7C, ud for grillbaren – 14.29

Marstrup købmand, (modsat side) busholdeplads – 14.36

Kalmar Gårdvej v. stien til Kalmargårdparken, busholdeplads – 14.38

Erlevvej 62, (modsat side) – 14.45

Søsportscenter, busholdeplads –   14.47

Hertug Hans Plads, busholdeplads – 14.49

Grønningen, busholdeplads øst for Vandlingvej – 14.51

Hjortebroskolen, busholdeplads – 14.54

Eftermiddagskøreplanen kan ikke altid garantere at holde tiderne, da ruten nogle gange tilpasses en smule i forhold til de elever der skal køre med. Derfor kan man en gang imellem opleve at være omkring 15-20 minutter “forsinket”, hvis man skal af på de sidste stop.

Den Nye Friskole