Bussen på Den Nye Friskole

Vi er meget glade for, at vi har vores egen bus. Det giver os muligheder for fx. at tage på ekskursioner på fag- og fordybelsesdage.

Desuden kører den fast rute hver morgen til skole og hver eftermiddag efter skole, hvor elever samles op og afleveres ved faste stoppesteder.

Betaling af buskort sker på skolens konto som er : 7915-1181884

Hvis man ønsker buskort, skal man meddele dette på skolens kontaktmail, som er kontakt@dennyefriskole.dk

 

Priser for buskørsel

Buskort morgen eller eftermiddag: 120 kr.

Buskort morgen og eftermiddag: 240 kr.

20-turskort 160 kr.

 

Busrute gældende fra august 2022 

Om morgenen vil der være buskørsel efter nedenstående plan: 

Ustrup Skovvej 1, Ustrup – 07.03

Vojensvej 8, Over Jerstal – 07.15 

Vedsted, Slukefter kro – 07.20 

Tøndervej 48 – 07.22 

Tøndervej 50 – 07.24 

Marstrup Bygade v. købmanden, busholdeplads – 07.30 

Kalmar Gårdvej v. stien til Kalmargårdparken,  busholdeplads – 07.33

1. Bump, Erlevvej – 07.40 

Søsportscenter, busholdeplads – 07.42 

Hertug Hans Plads, busholdeplads – 07.44 

Grønningen, busholdeplads øst for Vandlingvej – 07.47 

Kløvermarkskolen, busholdeplads – 07.50 

Kirken v/ Hoptrup – 8.00 

Den Nye Friskole – 08.05 

 

Eftermiddagsruten er således: 

Mandag, Tirsdag, onsdag: 

Afgang fra Den Nye Friskole – 13.40 

Over Kestrup – 13.44 

Hoptrup Hovedgade 7C, ud for grillbaren – 13.48 

Marstrup købmand, (modsat side) busholdeplads – 13.55 

Ustrup Skovvej 1 – 13.59

Bonde og Schmidt, Vedsted – 14.03 

Vojensvej 8, Over Jerstal – 14.10

Skolen i Over Jerstal – 14.12

Tøndervej 48 – 14.17

Tøndervej 50 – 14.19 

Kalmar Gårdvej v. stien til Kalmargårdparken, busholdeplads – 14.25

1. Bump Erlevvej 14.32 

Søsportscenter, busholdeplads – 14.34 

Hertug Hans Plads, busholdeplads – 14.36 

Grønningen, busholdeplads øst for Vandlingvej – 14.38 

Kløvermarkskolen, busholdeplads – 14.41 

 

Torsdag:

Afgang fra Den Nye Friskole – 14.30 

Over Kestrup – 14.34 

Hoptrup Hovedgade 7C, ud for grillbaren – 14.38 

Marstrup købmand, (modsat side) busholdeplads – 14.45 

Ustrup Skovvej 1 – 14.49

Bonde og Schmidt, Vedsted – 14.52 

Vojensvej 8, Over Jerstal – 14.59

Skolen i Over Jerstal – 15.02

Tøndervej 48 – 15.07

Tøndervej 50 – 15.09

Kalmar Gårdvej v. stien til Kalmargårdparken, busholdeplads – 15.15 

1. Bump Erlevvej – 15.22

Søsportscenter, busholdeplads – 15.24 

Hertug Hans Plads, busholdeplads – 15.26 

Grønningen, busholdeplads øst for Vandlingvej – 15.27 

Kløvermarkskolen, busholdeplads – 15.30

 

Fredag: 

Afgang fra Den Nye Friskole – 13.20 

Over Kestrup – 13.24 

Hoptrup Hovedgade 7C, ud for grillbaren – 13.28 

Marstrup købmand, (modsat side) busholdeplads – 13.35 

Ustrup Skovvej 1 – 13.40

Bonde og Schmidt, Vedsted – 13.43 

Vojensvej 8, Over Jerstal – 13.50

Skolen i Over Jerstal – 13.52

Tøndervej 48 – 13.57

Tøndervej 50 – 13.59

Kalmar Gårdvej v. stien til Kalmargårdparken, busholdeplads – 14.05 

1. Bump Erlevvej – 14.12

Søsportscenter, busholdeplads – 14.14 

Hertug Hans Plads, busholdeplads – 14.16 

Grønningen, busholdeplads øst for Vandlingvej – 14.18 

Kløvermarkskolen, busholdeplads – 14.21 

 

Mandag og Tirsdag er der ekstra eftermiddags afgang: 

Afgang fra Den Nye Friskole – 15.10 

Over Kestrup – 15.14 

Hoptrup Hovedgade 7C, ud for grillbaren – 15.18 

Marstrup købmand, (modsat side) busholdeplads – 15.25 

Ustrup Skovvej 1 – 15.30

Bonde og Schmidt, Vedsted – 15.33 

Vojensvej 8, Over Jerstal – 15.40

Skolen i Over Jerstal – 14.43

Tøndervej 48 – 15.47

Tøndervej 50 – 15.49

Kalmar Gårdvej v. stien til Kalmargårdparken, busholdeplads – 15.55

1. Bump Erlevvej – 16.02 

Søsportscenter, busholdeplads – 16.04 

Hertug Hans Plads, busholdeplads – 16.06 

Grønningen, busholdeplads øst for Vandlingvej – 16.08 

Kløvermarkskolen , busholdeplads – 16.11 

Eftermiddagskøreplanen kan ikke altid garantere at holde tiderne, da ruten tilpasses i forhold til de elever der skal køre med. Derfor kan turen gå hurtigere, hvis der ikke er børn med ved alle holdepladser.